STUDENTS
Parents

Governors

Governors2018-10-10T14:48:46+00:00

List of Current Governors, including Vacancies

4205 – Crown Hills Community College

Governor Type: Clerk (Non Voting) Mr Mark Shaw
Date Appointed: 01 September 2017  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases:    
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Mr Iqbal Ismail
Date Appointed: 26 February 2018  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 25 February 2022  
Chair of Governors: Yes  
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Mrs Isobel Pearce
Date Appointed: 26 February 2018  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 25 February 2022  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Mr Dean Barnett
Date Appointed: 26 February 2018  
  4 Years  
Appointment Ceases: 25 February 2022  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Mr Mushtaq Giga
Date Appointed: 21 June 2018  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 20 June 2022  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Mrs June Bhatty
Date Appointed:    
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 06 December 2021  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Mr Naeem Valli
Date Appointed: 07 December 2017  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 06 December 2021  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Co opted Governor Dr Jason Wickham
Date Appointed: 21 June 2018  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 20 June 2022  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Headteacher/Principal Mr Farhan Adam
Date Appointed:    
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases:    
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Authority Governor Mrs Helen Dhillon
Date Appointed:    
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 06 March 2020  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Parent Governor Mr Zubair Sidat
Date Appointed:    
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 02 December 2019  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Parent Governor Mrs Kulsum Kasmani
Date Appointed: 03 December 2015  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 02 December 2019  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governor Type: Staff Governor Mrs Chandrika Patel
Date Appointed: 21 June 2018  
Term of Office: 4 Years  
Appointment Ceases: 20 June 2022  
Chair of Governors:    
Vice Chair:    
Governing Body Name Governor Type Date Vacant
Crown Hills Community College Co opted Governor 26 Feb 2018
Students
Parents